Raksts

VIRTUALIZĀCIJAS RĪKU SALĪDZINĀJUMS: VMWARE UN XENSERVER

10 Feb 2017

Visi uzņēmumi novērtē iespēju ietaupīt, piemēram, datoru iegādē. Viena iespēja, kā to izdarīt, ir ar virtualizāciju, kas nozīmē radīt virtuālu platformu, kas spēj vadīt vairākas atšķirīgas operētājsistēmas un lietojumprogrammas. Tādējādi būs vajadzīgs mazāks serveru skaits. Uzņēmumi, kas iepriekš darbojās ar vairākiem serveriem, dažkārt pat vairāk par desmit, tagad var iztikt ar vienu vai nedaudziem jaudīgiem serveriem.

Tā kā virtualizācija iegūst aizvien lielāku popularitāti, ir būtiski apzināties šā tirgus sektora piedāvātās iespējas. Šobrīd divi galvenie virtualizācijas pakalpojumu sniedzēji ir  VMWare un XenServer, bet pārējie pakalpojumu sniedzēji, piemēram, Microsoft, Oracle, Red Hat un citi vēl cenšas sasniegt viņu līmeni. Šis būs vispārīgs šo divu vispopulārāko virtualizācijas rīku, VMWare un XenServer, salīdzinājums.

Viena no būtiskākajām atšķirībām starp abiem programmatūras produktiem ir tā, ka VMWare ir maksas, bet Citrix izstrādātais XenServer ir atvērtā pirmkoda programmatūra un pieejama bez maksas vai vairākās maksas versijās ar lielāku funkciju un iespēju klāstu. Tādēļ lielākie uzņēmumi biežāk izmanto VMWare, nevis XenServer. Tā kā XenServer ir atvērtā pirmkoda programmatūra, tai ir zemāka cena nekā tā konkurentiem (piemēram, VMWare). Lietojot Citrix virtualizācijas rīku, lietotājs maksā par fizisku serveri, nevis par servera spējām vai piešķirto atmiņas apjomu, tādējādi ietaupot. XenServer arī ir bezmaksas pārvaldības funkcija, bet VMWare gadījumā viss ir par maksu.

Abiem virtualizācijas rīkiem ir plašs funkciju klāsts, un uzņēmumam ir jāizlemj, kas tieši ir tam nepieciešams, un jāizvēlas sev vispiemērotākais virtualizācijas rīks. Piemēram ja uzņēmums jau lieto Citrix produktus, XenServer, iespējams būs labākā izvēle.

Kas attiecas uz hipervizoriem vai virtuālo mašīnu monitoriem (Virtual Machine Monitors – VMM), gan VMWare, gan XenServer lieto 1. tipa hipervizoru (hipervizors bez operētājsistēmas), kas nozīmē, ka virtuālās mašīnas programmatūru instalē tieši uz resursierīces un iepriekš uzinstalēta operētājsistēma nav nepieciešama (kā tas būtu 2. tipa hipervizora gadījumā).

Starp abām jaunākajām abu virtualizācijas rīku versijām, XenServer 6.2 un VMWare ESXi 6, ir atrodamas ļoti daudz atšķirības. Ja salīdzina virtuālo operētājsistēmu iespējas, kļūst redzams, ka XenServer mērķis ir mazāki uzņēmumi, jo tas piedāvā tikai līdz 16 virtuālajiem procesoriem, bet VMWare piedāvā 64 un tam ir mazāka virtuālā atmiņa un diska ietilpība. Tomēr tas nenozīmē, ka XenServer ir klasificējams kā ar zemu jaudu. Viss ir atkarīgs no klienta uzņēmuma vajadzībām.

Kopumā jāsaka, ka abi virtualizācijas rīki darbojas labi un to funkcijas un iespējas ir praktiski vienlīdz augstā līmenī. VMWare ir par dažām funkcijām vairāk, no kurām vairums ir laika un darba taupīšanas rīki. Tomēr abu rīku pamatfunkcijas ir vienādi labas, un to dēļ XenServer popularitāte noteikti augs, pateicoties tā cenas un veiktspējas attiecībai.